O nás‎ > ‎Optická síť‎ > ‎

Lysáci staví pro lysáky internet budoucnosti! (12/2010)

(článek pro lyské Listy 12/2010)

Již od léta se můžou další stovky domácností připojit k internetu přes optickou přístupovou síť občanského sdružení LysaFree. Koncem srpna jsme dokončili výstavbu druhé části sítě na sídlišti, připojení je dostupné ve všech domech. První část jsme spustili již v roce 2006, dnes služeb optické sítě využívá na dvě stovky uživatelů. Mimo sídliště jsme naše optické kabely pokládali taky po celé délce rekonstruované Masarykovy a Čapkovy ulice. Rychlost přípojek je 100Mbit/s a kromě připojení k internetu je možné přes síť sledovat digitální televizi. Určitě stojí za zmínku i to, že naše úsilí podpořilo v rámci projektu i Ministerstvo informatiky a při budování sítě úzce spolupracujeme s městem Lysá nad Labem.

Optický kabel je nejmodernější médium pro telekomunikační sítě, zvládá přenosové rychlosti v řádu desítek Gbit/s a to na vzdálenosti až desítek kilometrů. Skvělé parametry, řeknete si, proč vlastně tu optiku nepoužívají už všichni? Rychlost je totiž vykoupena vyššími pořizovacími náklady, která komerčním poskytovatelům internetu brání ve využití této jedinečné technologie.

Možná se proto budete ptát, jak je možné, že právě LysaFree tuto velmi sofistikovanou technologii nabízí. Jelikož jsme nezisková organizace, všechny naše finanční prostředky využíváme k zajištění provozu a zlepšování parametrů naší sítě. Protože jsme všichni místní, Lysou vnímáme nejen jako město, kde žijeme a pracujeme, ale také jako místo, které máme rádi. Proto jsme k naší síti zdarma připojili městský úřad a většinu škol a školek ve městě. Mimoto také provozujeme v Lysé dvě veřejné web kamery. Jedna je umístěna na věži kostela a zabírá centrum města. Druhá kamera je na domu č.p. 214, tzv. Vichrově vile a zobrazuje krásné panorama zámeckého vrchu, kostela a Náměstí Bedřicha Hrozného. Obrázky z kamer a další informace najdete na našem webu www.lysafree.net

Comments